Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F24R3CS
RC2012F24R3CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F24R3CS
Brief Description
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F24R3CS.pdf
Availability of RC2012F24R3CS
QUANTITY
RC2012F24R3CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F24R3CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F24R3CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F24R3CS
Related LinksRC2012, RC2012F24R3CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F24R3CS Details Description
Related parts for RC2012F24R3CS
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 1411 datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER LP 16-LGA datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS 1MM datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 20% 630VDC T/H datasheet.pdf