Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F3011CS
RC2012F3011CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F3011CS
Brief Description
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F3011CS.pdf
Availability of RC2012F3011CS
QUANTITY
RC2012F3011CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F3011CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F3011CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F3011CS
Related LinksRC2012, RC2012F3011CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F3011CS Details Description
Related parts for RC2012F3011CS
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 277VAC datasheet.pdf
C/A MPO TRUNK 62.5 72FIB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 133.33MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf