Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F330CS
RC2012F330CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F330CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 33 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F330CS.pdf
Availability of RC2012F330CS
QUANTITY
RC2012F330CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F330CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F330CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F330CS
Related LinksRC2012, RC2012F330CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F330CS Details Description
Related parts for RC2012F330CS
MOSFET N-CH 25V 80A TO-263 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 10% 1206 datasheet.pdf
IC DGTL POT 5K 2CH 14TSSOP datasheet.pdf
IC LIU E1/T1/J1 3.3V 256-CSBGA datasheet.pdf
CAP PANEL IND LT YLW OIL TIGHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 9A/7.3A 8SOIC datasheet.pdf
POE SPLITTER 12W 5V DESKTOP datasheet.pdf