Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F4424CS
RC2012F4424CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F4424CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.42M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F4424CS.pdf
Availability of RC2012F4424CS
QUANTITY
RC2012F4424CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F4424CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F4424CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F4424CS
Related LinksRC2012, RC2012F4424CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F4424CS Details Description
Related parts for RC2012F4424CS
IC MCU 8BIT 7KB OTP 40DIP datasheet.pdf
SHELF 17.9"X19.25" NON VENT datasheet.pdf
SWITCH SIM LEVER SPDT 100MA SLDR datasheet.pdf
IC PCMCIA/CARDBUS SGL 14-SOP datasheet.pdf
EDGECARD EXTEND 120POS PCI32 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf