Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F473CS
RC2012F473CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F473CS
Brief Description
RES SMD 47K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F473CS.pdf
Availability of RC2012F473CS
QUANTITY
RC2012F473CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F473CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F473CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F473CS
Related LinksRC2012, RC2012F473CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F473CS Details Description
Related parts for RC2012F473CS
RES SMD 33.2KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DECODR/DEMUX 4-16 LINE 24SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
1000 TB SP CLA PRESS FIT datasheet.pdf
IC PWR MGMT FOR FPGA 168BGA datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0043UF RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf