Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F4991CS
RC2012F4991CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F4991CS
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F4991CS.pdf
Availability of RC2012F4991CS
QUANTITY
RC2012F4991CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F4991CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F4991CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F4991CS
Related LinksRC2012, RC2012F4991CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F4991CS Details Description
Related parts for RC2012F4991CS
POT 2K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 866K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SFP+ COPPER PATCH CBL 10G 1.5M datasheet.pdf
DSUB 15 F CRMP HD G50 TOOL C datasheet.pdf
RES CHAS MNT 68 OHM 1% 50W datasheet.pdf
CAP FILM 3NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf