Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F6651CS
RC2012F6651CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F6651CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F6651CS.pdf
Availability of RC2012F6651CS
QUANTITY
RC2012F6651CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F6651CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F6651CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F6651CS
Related LinksRC2012, RC2012F6651CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F6651CS Details Description
Related parts for RC2012F6651CS
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 22MSPS DL 28-TQFN datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
TOOL MODULAR CRIMP RATCHET datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1/8-48" datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 30MA 1.45 OHM datasheet.pdf
LED HOLDER RA 5MM 2LD NYL BLACK datasheet.pdf