Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F752CS
RC2012F752CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F752CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F752CS.pdf
Availability of RC2012F752CS
QUANTITY
RC2012F752CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F752CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F752CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F752CS
Related LinksRC2012, RC2012F752CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F752CS Details Description
Related parts for RC2012F752CS
CONN BNC PLUG R/A 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
JUMPER-H1504TR/A2015S/H1504TR 5" datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 130K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR 3C 3#12 PIN RECP WALL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1.024MB FLASH 144LQ datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf