Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F90R9CS
RC2012F90R9CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F90R9CS
Brief Description
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F90R9CS.pdf
Availability of RC2012F90R9CS
QUANTITY
RC2012F90R9CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F90R9CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F90R9CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F90R9CS
Related LinksRC2012, RC2012F90R9CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F90R9CS Details Description
Related parts for RC2012F90R9CS
CONN PLUG 10MM 3POS IP67 W/SCKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
HEAT BLOWER HB1750 G 300-500DEG datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
IC DVR HIGH-SIDE 1CH POWERSSO-16 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN SSL IDC CONTACT 1POS SOLDER datasheet.pdf