Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012J102CS
RC2012J102CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012J102CS
Brief Description
RES SMD 1K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012J102CS.pdf
Availability of RC2012J102CS
QUANTITY
RC2012J102CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012J102CS
Internal Part NumberEIS-RC2012J102CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)