Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012J110CS
RC2012J110CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012J110CS
Brief Description
RES SMD 11 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012J110CS.pdf
Availability of RC2012J110CS
QUANTITY
RC2012J110CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012J110CS
Internal Part NumberEIS-RC2012J110CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012J110CS
Related LinksRC2012, RC2012J110CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012J110CS Details Description
Related parts for RC2012J110CS
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 12POS .125 datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.333GHZ 783BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FLASH 2GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
RES 19.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 85.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf