Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012J200CS
RC2012J200CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012J200CS
Brief Description
RES SMD 20 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012J200CS.pdf
Availability of RC2012J200CS
QUANTITY
RC2012J200CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012J200CS
Internal Part NumberEIS-RC2012J200CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012J200CS
Related LinksRC2012, RC2012J200CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012J200CS Details Description
Related parts for RC2012J200CS
KIT CONTACT REPL 40A MAG datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 3.3/5V ECL 20-QFN datasheet.pdf
IC DGTL SW 4096X4096 144-TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR MAGN HALL EFFECT VANE datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 14POS datasheet.pdf
DOUBLE VALVE ADAPTER datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
IC HALL EFFECT LATCH SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf