Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012J244CS
RC2012J244CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012J244CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 240K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012J244CS.pdf
Availability of RC2012J244CS
QUANTITY
RC2012J244CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012J244CS
Internal Part NumberEIS-RC2012J244CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012J244CS
Related LinksRC2012, RC2012J244CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012J244CS Details Description
Related parts for RC2012J244CS
CABLE 3COND 18AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.21 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 24A TO247AD datasheet.pdf
KIT SYSTEM DEV FOR PES8NT2 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 10A UDFN6B datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf