Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012J624CS
RC2012J624CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012J624CS
Brief Description
RES SMD 620K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012J624CS.pdf
Availability of RC2012J624CS
QUANTITY
RC2012J624CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012J624CS
Internal Part NumberEIS-RC2012J624CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012J624CS
Related LinksRC2012, RC2012J624CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012J624CS Details Description
Related parts for RC2012J624CS
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HSG RCPT WALL MNT 32POS SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ SINE WAVE PC datasheet.pdf
DEVELOPMENT KIT FOR CC1200 datasheet.pdf
DIN CONNECTOR 32 POS datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf