Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012J624CS
RC2012J624CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012J624CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 620K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012J624CS.pdf
Availability of RC2012J624CS
QUANTITY
RC2012J624CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012J624CS
Internal Part NumberEIS-RC2012J624CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012J624CS
Related LinksRC2012, RC2012J624CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012J624CS Details Description
Related parts for RC2012J624CS
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A TO-252 datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 350V 10A D2PAK datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
SNSW 5A PCB-90D-ASYM NONE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 48POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 64MA 11.5 OHM TH datasheet.pdf