Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012J681CS
RC2012J681CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012J681CS
Brief Description
RES SMD 680 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012J681CS.pdf
Availability of RC2012J681CS
QUANTITY
RC2012J681CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012J681CS
Internal Part NumberEIS-RC2012J681CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012J681CS
Related LinksRC2012, RC2012J681CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012J681CS Details Description
Related parts for RC2012J681CS
RESONATOR CER 12.00MHZ SMD datasheet.pdf
CONN CABLE TIE PRE-MOUNT BASE datasheet.pdf
KIT DEV FOR CAP9H 3.3V MEM BOARD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
6010 APPLIANCE INLET 15A 70C datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
M25 CABLE GLAND, PLASTIC, 5X12MM datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 15W CM datasheet.pdf