Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F1073CS
RC3216F1073CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F1073CS
Brief Description
RES SMD 107K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F1073CS.pdf
Availability of RC3216F1073CS
QUANTITY
RC3216F1073CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F1073CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F1073CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F1073CS
Related LinksRC3216, RC3216F1073CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F1073CS Details Description
Related parts for RC3216F1073CS
SWITCH DIP 6POS HALF PITCH datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
BUZ PIEZO 5V REC 14.1X14.9MM SMD datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-5 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 1.9A STRAP datasheet.pdf
SENSOR LASER 4M PNP 12-24VDC datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf