Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F150CS
RC3216F150CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F150CS
Brief Description
RES SMD 15 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F150CS.pdf
Availability of RC3216F150CS
QUANTITY
RC3216F150CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F150CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F150CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F150CS
Related LinksRC3216, RC3216F150CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F150CS Details Description
Related parts for RC3216F150CS
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO213AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/5W 0402 datasheet.pdf