Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F152CS
RC3216F152CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F152CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F152CS.pdf
Availability of RC3216F152CS
QUANTITY
RC3216F152CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F152CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F152CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F152CS
Related LinksRC3216, RC3216F152CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F152CS Details Description
Related parts for RC3216F152CS
CONN EDGECARD 10POS .050 SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15V SIP DL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
DSP STARTER KIT (DSK) datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf