Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F1582CS
RC3216F1582CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F1582CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F1582CS.pdf
Availability of RC3216F1582CS
QUANTITY
RC3216F1582CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F1582CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F1582CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F1582CS
Related LinksRC3216, RC3216F1582CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F1582CS Details Description
Related parts for RC3216F1582CS
ADAPTER PROGRAMMER 96-BGA datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 23 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 40A PPAK 1212 datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf