Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F180CS
RC3216F180CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F180CS
Brief Description
RES SMD 18 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F180CS.pdf
Availability of RC3216F180CS
QUANTITY
RC3216F180CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F180CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F180CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F180CS
Related LinksRC3216, RC3216F180CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F180CS Details Description
Related parts for RC3216F180CS
CONN HEADER 116POS W/O POSTS SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 156MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
THERMOMAGNETIC CIRCUIT BREAKER datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
SOCKET CONTACT CRIMP 39POS datasheet.pdf