Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F183CS
RC3216F183CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F183CS
Brief Description
RES SMD 18K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F183CS.pdf
Availability of RC3216F183CS
QUANTITY
RC3216F183CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F183CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F183CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F183CS
Related LinksRC3216, RC3216F183CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F183CS Details Description
Related parts for RC3216F183CS
OSC XO 5.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
MIC COND ANALOG UNI -50DB datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 210MA 480 MOHM datasheet.pdf
CONN MAGJACK 16PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN HOUSING 12POS .156" SNGL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
CTV 41C 41#20 SKT RECP datasheet.pdf
33000UF 6,3V 25,4X40 datasheet.pdf