Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F202CS
RC3216F202CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F202CS
Brief Description
RES SMD 2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F202CS.pdf
Availability of RC3216F202CS
QUANTITY
RC3216F202CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F202CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F202CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F202CS
Related LinksRC3216, RC3216F202CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F202CS Details Description
Related parts for RC3216F202CS
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS R/A .050" GOL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 35NS 28SOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
DIE SET 2 12-10AWG CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf