Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F2800CS
RC3216F2800CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F2800CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 280 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F2800CS.pdf
Availability of RC3216F2800CS
QUANTITY
RC3216F2800CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F2800CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F2800CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F2800CS
Related LinksRC3216, RC3216F2800CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F2800CS Details Description
Related parts for RC3216F2800CS
SWITCH BASIC DPDT 10A 270GF datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 277VAC datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP YC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
SENSOR CURRENT 50A, 75A, 100A datasheet.pdf
CONN HDR 43POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
RES 6 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf