Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F38R3CS
RC3216F38R3CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F38R3CS
Brief Description
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F38R3CS.pdf
Availability of RC3216F38R3CS
QUANTITY
RC3216F38R3CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F38R3CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F38R3CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F38R3CS
Related LinksRC3216, RC3216F38R3CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F38R3CS Details Description
Related parts for RC3216F38R3CS
FUSE CLIP CART 250V 6.3A PCB datasheet.pdf
IC 24BIT STEREO AUD DAC 28-SSOP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC TXRX FIELDBUS MAU 44NQFP datasheet.pdf
OSC XO 66.666MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
IC DCL QUAD 300MHZ ATE 80TQFP datasheet.pdf
CONN INLET 75A 240V 12FT CABLE datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
B2 2-LYR DK BL VNL RLL .060''X48 datasheet.pdf
68UF 100V 12,5X30MM 85C 15000H datasheet.pdf