Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F4641CS
RC3216F4641CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F4641CS
Brief Description
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F4641CS.pdf
Availability of RC3216F4641CS
QUANTITY
RC3216F4641CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F4641CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F4641CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.64k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F4641CS
Related LinksRC3216, RC3216F4641CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F4641CS Details Description
Related parts for RC3216F4641CS
CAP TANT 15UF 16V 10% 1611 datasheet.pdf
RES 43 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
GDT 230V 1KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN EDGE .050 68POS DR TH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 300W datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 0.3UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf