Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F514CS
RC3216F514CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F514CS
Brief Description
RES SMD 510K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F514CS.pdf
Availability of RC3216F514CS
QUANTITY
RC3216F514CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F514CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F514CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F514CS
Related LinksRC3216, RC3216F514CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F514CS Details Description
Related parts for RC3216F514CS
BOX ABS ALMOND 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1GHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming 16-MSOP-EP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
LUG ALUMINUM MECH 4 HOLE datasheet.pdf
LED WEDGE 5MM INCAND WTR CLR datasheet.pdf