Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F5490CS
RC3216F5490CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F5490CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 549 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F5490CS.pdf
Availability of RC3216F5490CS
QUANTITY
RC3216F5490CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F5490CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F5490CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F5490CS
Related LinksRC3216, RC3216F5490CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F5490CS Details Description
Related parts for RC3216F5490CS
THYRISTOR 275V 250A DO-214AA datasheet.pdf
KIT TEST LEAD ELECTRONIC DMM datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
E3Z-T61A W/ 3 PIN 8MM CONN datasheet.pdf
RES 172K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 275MA 2.7 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V DIN RAIL datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf