Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F563CS
RC3216F563CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F563CS
Brief Description
RES SMD 56K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F563CS.pdf
Availability of RC3216F563CS
QUANTITY
RC3216F563CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F563CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F563CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F563CS
Related LinksRC3216, RC3216F563CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F563CS Details Description
Related parts for RC3216F563CS
JUMPER-H1506TR/A3048N/X 4" datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW UMT3 datasheet.pdf
IC SYNC 4BIT BIN COUNTER 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 8 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 5PR BRAID 300V datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf