Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F823CS
RC3216F823CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F823CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 82K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F823CS.pdf
Availability of RC3216F823CS
QUANTITY
RC3216F823CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F823CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F823CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F823CS
Related LinksRC3216, RC3216F823CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F823CS Details Description
Related parts for RC3216F823CS
RES ARRAY 8 RES 3.9K OHM 16DIP datasheet.pdf
TAPE CLEAR ESD YELLOW STRIPE datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 32pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 196MAPBGA datasheet.pdf
Crystal 9.8304MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
KSP-PG16-15 EX PLUG NYLON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf