Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F910CS
RC3216F910CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F910CS
Brief Description
RES SMD 91 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F910CS.pdf
Availability of RC3216F910CS
QUANTITY
RC3216F910CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F910CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F910CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F910CS
Related LinksRC3216, RC3216F910CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F910CS Details Description
Related parts for RC3216F910CS
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO218AB datasheet.pdf
CABLE LIMITER 500MCM 750V CU datasheet.pdf
RES 156 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf