Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216J121CS
RC3216J121CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216J121CS
Brief Description
RES SMD 120 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216J121CS.pdf
Availability of RC3216J121CS
QUANTITY
RC3216J121CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216J121CS
Internal Part NumberEIS-RC3216J121CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216J121CS
Related LinksRC3216, RC3216J121CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216J121CS Details Description
Related parts for RC3216J121CS
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 40CH 3V 100-CSPBGA datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8SOIC datasheet.pdf
SHELF SLIDE 31X21.6X1.5" BE/GY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 120 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf