Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216J125CS
RC3216J125CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216J125CS
Brief Description
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216J125CS.pdf
Availability of RC3216J125CS
QUANTITY
RC3216J125CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216J125CS
Internal Part NumberEIS-RC3216J125CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216J125CS
Related LinksRC3216, RC3216J125CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216J125CS Details Description
Related parts for RC3216J125CS
AC/DC CONVERTER 15V 28W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A DDPAK datasheet.pdf
CONN PLUG RT ANG 3POS W/SOCKETS datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
3 TERMINAL EMI FILTER LOW PASS L datasheet.pdf
D-SUB FILTER 25POS IP67 datasheet.pdf