Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216J131CS
RC3216J131CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216J131CS
Brief Description
RES SMD 130 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216J131CS.pdf
Availability of RC3216J131CS
QUANTITY
RC3216J131CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216J131CS
Internal Part NumberEIS-RC3216J131CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216J131CS
Related LinksRC3216, RC3216J131CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216J131CS Details Description
Related parts for RC3216J131CS
CONN HEADER 1POS .100 SGL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 13.500000 MHZ SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf