Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216J150CS
RC3216J150CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216J150CS
Brief Description
RES SMD 15 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216J150CS.pdf
Availability of RC3216J150CS
QUANTITY
RC3216J150CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216J150CS
Internal Part NumberEIS-RC3216J150CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216J150CS
Related LinksRC3216, RC3216J150CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216J150CS Details Description
Related parts for RC3216J150CS
IC SWITCH QUAD SPST 16SSOP datasheet.pdf
IC 8BIT ADDRESSABLE LATCH 16SSOP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IMCV-SWITCH, TX/3 + FX-SM1310/PL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf