Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216J1R0CS
RC3216J1R0CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216J1R0CS
Brief Description
RES SMD 1 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216J1R0CS.pdf
Availability of RC3216J1R0CS
QUANTITY
RC3216J1R0CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216J1R0CS
Internal Part NumberEIS-RC3216J1R0CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216J1R0CS
Related LinksRC3216, RC3216J1R0CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216J1R0CS Details Description
Related parts for RC3216J1R0CS
INLET C16 6.3 QC 1.0MM PNL SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1A 397 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC PREC 47K OHM 1% datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 2.5A datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
SWITCH WISKER HEAD SNAP ACT SPDT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
NETWORK INTERFACE W/DLR EVAL MOD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf