Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216J203CS
RC3216J203CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216J203CS
Brief Description
RES SMD 20K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216J203CS.pdf
Availability of RC3216J203CS
QUANTITY
RC3216J203CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216J203CS
Internal Part NumberEIS-RC3216J203CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216J203CS
Related LinksRC3216, RC3216J203CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216J203CS Details Description
Related parts for RC3216J203CS
CONN PWR JACK RT ANG 1.3MM I.D. datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGED W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
SENSOR REED SWITCH SPST datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 9POS SNGL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TAPE datasheet.pdf
SW SELECTOR DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf