Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216J271CS
RC3216J271CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216J271CS
Brief Description
RES SMD 270 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216J271CS.pdf
Availability of RC3216J271CS
QUANTITY
RC3216J271CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216J271CS
Internal Part NumberEIS-RC3216J271CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216J271CS
Related LinksRC3216, RC3216J271CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216J271CS Details Description
Related parts for RC3216J271CS
IC VIDEO SWITCH SPST SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 20SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMC datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM,ZIPST,MTRJ 15M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
2MM HDM BP GP PF BD 30 SAU GF datasheet.pdf
USB 2.0 SERIAL ADAPTER 4 PORT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1024KB FLASH 128TQF datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf