Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216J305CS
RC3216J305CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216J305CS
Brief Description
RES SMD 3M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216J305CS.pdf
Availability of RC3216J305CS
QUANTITY
RC3216J305CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216J305CS
Internal Part NumberEIS-RC3216J305CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216J305CS
Related LinksRC3216, RC3216J305CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216J305CS Details Description
Related parts for RC3216J305CS
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC HEX INVERTER OPN DRN 14-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 1 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.96KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
3+3 DIL MALE SMT HORIZ CONN datasheet.pdf
IC LASER DRIVER QFN datasheet.pdf
IC HALL SWITCH SIP-3L datasheet.pdf
#8 SIZE TWIN TRI-AX CABL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
MKP 8UF 5% 850VDC DRAWING T2 datasheet.pdf