Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216J333CS
RC3216J333CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216J333CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 33K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216J333CS.pdf
Availability of RC3216J333CS
QUANTITY
RC3216J333CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216J333CS
Internal Part NumberEIS-RC3216J333CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216J333CS
Related LinksRC3216, RC3216J333CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216J333CS Details Description
Related parts for RC3216J333CS
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.080" datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 10V JB 0201 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 200MM 1.13 datasheet.pdf
CONN DIP IDC 28POS GOLD GRAY datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf