Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216J394CS
RC3216J394CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216J394CS
Brief Description
RES SMD 390K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216J394CS.pdf
Availability of RC3216J394CS
QUANTITY
RC3216J394CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216J394CS
Internal Part NumberEIS-RC3216J394CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216J394CS
Related LinksRC3216, RC3216J394CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216J394CS Details Description
Related parts for RC3216J394CS
IC REG CTRLR PWM CM/VM 20-PLCC datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P10C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23 datasheet.pdf
MICRO 31C S 6" WHT JACKP NI datasheet.pdf