Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3225F30R1CS
RC3225F30R1CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3225F30R1CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/3W 1210
Datasheet Download
RC3225F30R1CS.pdf
Availability of RC3225F30R1CS
QUANTITY
RC3225F30R1CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3225F30R1CS
Internal Part NumberEIS-RC3225F30R1CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.100" W (3.20mm x 2.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3225F30R1CS
Related LinksRC3225, RC3225F30R1CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3225F30R1CS Details Description
Related parts for RC3225F30R1CS
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 25W datasheet.pdf
SENSOR 15PSIA RIBBON W/CONN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
LED IND 8MM YELLOW 24VDC 20MA datasheet.pdf
RES 29.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB24 M40 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle datasheet.pdf