Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3225J121CS
RC3225J121CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3225J121CS
Brief Description
RES SMD 120 OHM 5% 1/3W 1210
Datasheet Download
RC3225J121CS.pdf
Availability of RC3225J121CS
QUANTITY
RC3225J121CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3225J121CS
Internal Part NumberEIS-RC3225J121CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.100" W (3.20mm x 2.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3225J121CS
Related LinksRC3225, RC3225J121CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3225J121CS Details Description
Related parts for RC3225J121CS
IC MCU 32BIT ROMLESS 112QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC CAR RADIO RX AM/FM 32QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC EMI FILTER 4CH ESD 8HUSON datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 18POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 OLIVE datasheet.pdf
TV 8C 8#8(TWIN) PIN PLUG datasheet.pdf
1.8 V Low Power CMOS Rail-to-Rail Input/Output Operational Amplifier IC datasheet.pdf