Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3225J510CS
RC3225J510CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3225J510CS
Brief Description
RES SMD 51 OHM 5% 1/3W 1210
Datasheet Download
RC3225J510CS.pdf
Availability of RC3225J510CS
QUANTITY
RC3225J510CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3225J510CS
Internal Part NumberEIS-RC3225J510CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.100" W (3.20mm x 2.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3225J510CS
Related LinksRC3225, RC3225J510CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3225J510CS Details Description
Related parts for RC3225J510CS
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 130POS .050" datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 67.73VC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
KABELBAUMST. 8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS STRGHT SKT datasheet.pdf