Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC5025J182CS
RC5025J182CS picture photo
Mfg. Part Number
RC5025J182CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 5% 2/3W 2010
Datasheet Download
RC5025J182CS.pdf
Availability of RC5025J182CS
QUANTITY
RC5025J182CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC5025J182CS
Internal Part NumberEIS-RC5025J182CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.667W, 2/3W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC5025J182CS
Related LinksRC5025, RC5025J182CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC5025J182CS Details Description
Related parts for RC5025J182CS
LED SS DUAL RED/GRN DIFF PCB 5MM datasheet.pdf
IC 10MHZ Z80 CMOS SIO/1 40-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.82M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR RA SMT CLIP 30AU datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 60V 5W T18 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 36W datasheet.pdf