TT Electronics/Welwyn RC55Y-3K32BI
RC55Y-3K32BI picture photo
Mfg. Part Number
RC55Y-3K32BI
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.32K OHM 0.25W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
RC55Y-3K32BI.pdf
Availability of RC55Y-3K32BI
QUANTITY
RC55Y-3K32BI Order Process
Ship out your order
Specifications of RC55Y-3K32BI
Internal Part NumberEIS-RC55Y-3K32BI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)3.32k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.283" L (2.50mm x 7.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC55Y-3K32BI
Related LinksRC55Y-, RC55Y-3K32BI Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
RC55Y-3K32BI Details Description
Related parts for RC55Y-3K32BI
IC REG LDO ADJ 0.8A 2-UTHINPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .165 VERT TIN datasheet.pdf
IC CLOSED CAPTION DECODER 18SOIC datasheet.pdf
IC CONV DC/DC 3-CHAN 20-HTSSOP datasheet.pdf
CBL RIBN 17COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 250MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf