Vishay/Dale RCA0805100RFKEA
RCA0805100RFKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCA0805100RFKEA
Brief Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RCA0805100RFKEA.pdf
Availability of RCA0805100RFKEA
QUANTITY
RCA0805100RFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCA0805100RFKEA
Internal Part NumberEIS-RCA0805100RFKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)