Vishay/Dale RCA08054K99FKEA
RCA08054K99FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCA08054K99FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RCA08054K99FKEA.pdf
Availability of RCA08054K99FKEA
QUANTITY
RCA08054K99FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCA08054K99FKEA
Internal Part NumberEIS-RCA08054K99FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCA08054K99FKEA
Related LinksRCA0805, RCA08054K99FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCA08054K99FKEA Details Description
Related parts for RCA08054K99FKEA
RES SMD 5.11KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.1A SOT323 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC 2-CH SWITCH 2-PORT 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 90POS RT ANG 2PC GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW LLDS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
TARGET CBL FLEX C MMEVS/MMDS-MCU datasheet.pdf
GASKET PNL SIZE 12 - CIR RCPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf