Vishay/Dale RCA12061R00FKEA
RCA12061R00FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCA12061R00FKEA
Brief Description
RES SMD 1 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RCA12061R00FKEA.pdf
Availability of RCA12061R00FKEA
QUANTITY
RCA12061R00FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCA12061R00FKEA
Internal Part NumberEIS-RCA12061R00FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCA12061R00FKEA
Related LinksRCA1206, RCA12061R00FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCA12061R00FKEA Details Description
Related parts for RCA12061R00FKEA
IC SYNC FIFO MEM 2KX9 LV 32-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 1.33W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
Connector Plug USB TypeA 2.0 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
KIT CAP CERM HI FREQ 0201 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 40POS datasheet.pdf