Sullins Connector Solutions RCA30DRMD
RCA30DRMD picture photo
Mfg. Part Number
RCA30DRMD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW
Datasheet Download
RCA30DRMD.pdf
Availability of RCA30DRMD
QUANTITY
RCA30DRMD Order Process
Ship out your order
Specifications of RCA30DRMD
Internal Part NumberEIS-RCA30DRMD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCA30DRMD
Related LinksRCA3, RCA30DRMD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCA30DRMD Details Description
Related parts for RCA30DRMD
CONN RING 90DEG 4 AWG #3/8 A-BND datasheet.pdf
IC BUFFER DUAL NON-INV SOT23-6 datasheet.pdf
IC MMIC AMP 6-SUPER MINIMOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 2A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RACK STEEL 17.5X21.3X82.2 GRY datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 30A 9 MOHM TH datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
PAC-MICR-HE20-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
TRANS RF NPN 12V 50MA SOT-143B datasheet.pdf